Z głową pod wodą – świat dźwięków nienarodzonego dziecka.

Co słyszysz, kiedy po sam czubek zanurzysz głowę w wannie z wodą? Prawdopodobnie to, co dociera do malutkiego dziecka mieszkającego jeszcze w brzuchu swojej mamy. Jak ważne jest to, co dziecko wtedy słyszy? Czy rozumie, co do niego mówisz? I jak to, co czujesz, ma wpływ na Twoje dziecko?

Dlaczego i jak słyszy dziecko?

Jak? – tak, jakby zamknięto je w bańce wody. Maluch będący jeszcze w łonie matki jest wystawiony na działanie wód płodowych, które docierają także do jego uszu. Dlatego właśnie dźwięki, jakie odbiera, są przytłumione i zniekształcone.

Hałas, a dziecko.

To, że dla Twojego dziecka odgłosy brzmią nieco inaczej, nie stanowi dla niego problemu. Gdyby nie te zniekształcenia maluch odczuwałby hałas o natężeniu nawet do dziewięćdziesięciu decybeli. Dla porównania, my na co dzień słyszymy dźwięki do mniej więcej sześćdziesięciu.

Czego unikać dla dobra dziecka?

Najlepiej wszystkiego, co mogłoby wywołać u niego niepokój: fajerwerki, filmy akcji, zbyt duży zgiełk…Pamiętaj również o tym, że jeżeli jesteś mamą jeszcze nienarodzonego szkraba, Twoje emocje też mają na niego wpływ. Dziecko odczuwa wszystko swoim całym ciałem, dlatego najlepiej unikać czynników stresogennych i nie zamartwiać się w czasie ciąży.

Czy masz się wygłupiać i mówić do “brzucha”?

Jeżeli chcesz nawiązać bardzo wczesny kontakt ze swoim potomkiem – tak.
Dzieciątko już w brzuchu uczy się rozpoznawać głosy i dźwięki. Może nie zrozumie treści słów, które będziesz mu przekazywać, ale ucieszy się, kiedy poczuje, że mówisz do niego o czymś, co samemu sprawia ci radość.

Jak spędzać ten wspólny czas?

Pamiętaj też o tym, że aparat słuchowy wykształca się dopiero po około pięciu miesiącach życia dziecka. Wtedy już możesz spokojnie czytać mu bajki, lub opowiadać o sobie, czy puszczać ulubione piosenki. Naukowcy stwierdzili, że muzyka klasyczna pozytywnie działa na rozwój dziecka w tym okresie, dlatego pamiętaj, by nie straszyć go heavy metalem.

Pamiętaj, że nie stajesz się rodzicem z chwilą, gdy twoje dziecko ujrzy światło dzienne. Odpowiedzialność spada na Ciebie dużo wcześniej, dlatego zastanów się, jak już wtedy zacząć tworzyć silną więź.

Total
0
Shares
Prev
Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci

Dzieci mogą stać się otyłe, jeśli regularnie jedzą i piją więcej kalorii niż

Next
Ubrania dla dzieci – jakie materiały będą najlepsze?

Ubrania dla dzieci – jakie materiały będą najlepsze?

Producenci zajmujący się tworzeniem ubranek dla dzieci oferują rodzicom odzież

You May Also Like