Na czym polega wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?

Pojęcie WWR, czyli wczesnego wspomagania rozwoju dziecka dotyczy bezpłatnych zajęć z dziećmi, u których zdiagnozowano różne typy zaburzeń rozwojowych. Takie zajęcia prowadzone są przez specjalistów z zakresu psychologii dziecięcej, pedagogiki, logopedii oraz fizjoterapii.

Czym jest WWR?

Jest to pomoc dla najmłodszych dzieci borykających się z problemami umysłowo-ruchowymi, Jakie dzieci mogą skorzystać z WWR? Bezpłatna pomoc terapeutyczna przysługuje dzieciom w wieku przedszkolnym, u których występują nieprawidłowości w rozwoju.

Wspomaganie rozwoju dziecka – na czym polega?


WWR polega na aktywnościach, których zadaniem jest pobudzanie u dzieci rozwoju psychoruchowego oraz społecznego. Działania WWR przeprowadzane muszą być przy tym regularnie, gdyż tylko wówczas mogą skutkować bardzo satysfakcjonującymi wynikami w rozwoju dziecka. Ponadto terapię należy rozpoczynać jak najwcześniej.

Przebieg zajęć WWR nie jest jednolity, ale dopasowany do potrzeb danego dziecka. Gdy malec ma problemy ruchowe, specjalista przeprowadzi z nim ćwiczenia fizyczne, usprawniające jego ruch, a z kolei dziećmi z problemami mowy zajmują się logopedzi. Również formuła zajęć musi być różna i przeprowadza się je w niewielkich, 2-3-osobowych grupkach albo indywidualnie. Standardowy wymiar WWR wynosi 4-8 godzin miesięcznie i jest to wysoce wartościowy trening rozwojowy dziecka.

Dzieci potrzebujące zajęć WWR

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest opracowywane przede wszystkim dla dzieci:

  • z uszkodzeniami wzroku lub słuchu;
  • z podejrzeniem autyzmu;
  • z problemami koordynacji ruchowej lub poruszania się;
  • z ogólnymi problemami rozwojowymi;
  • z niepełnosprawnością umysłową;
  • z trudnościami w rozwiązywaniu zagadek i uczestnictwie w grach edukacyjnych, a z czym nie mają problemu ich rówieśnicy.

Wczesne zaobserwowanie objawów takich problemów u dziecka może dzięki zajęciom WWR temu dziecku bardzo pomóc.

Wymogi do spełnienia do uczestnictwa w terapii WWR

Wczesne wspomaganie rozwoju są zajęciami bezpłatnymi i w związku z tym do takich zajęć dziecko musi się kwalifikować. Kiedy dzieciom przysługuje WWR? Warunkiem jest oczywiście diagnoza o wykryciu nieprawidłowości w rozwoju dziecka na wymienionych w poprzednim punkcie płaszczyznach. Wówczas każdemu dziecku z takimi zaburzeniami przysługują zajęcia z zakresu WWR i od chwili wykrycia zaburzeń rozwojowych, do czasu podjęcia nauki w szkole.

Trzeba spełnić warunki formalne, gdyż nie wystarczy samodzielna ocena sytuacji przez rodzica, ponieważ może być ona błędna. Nie są to wygórowane formalności, niezbędna jest opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie zastosowania wobec danego dziecka wczesnego wspomagania rozwoju. Sam przebieg zajęć zaś określają zasady zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

Wczesne wspomaganie rozwoju – dla dzieci i rodziców

Terapia WWR przeprowadzona przez specjalistów zgodnie z zaleceniami i zaangażowaniem przynosi ogromne korzyści zarówno samym dzieciom, jak i ich rodzicom. Nie tylko bowiem dzieci uczestniczą w zajęciach, ale i ich opiekunowie otrzymują od specjalistów kompleksową psychoedukację dotyczącą problemów pociechy. Takie zajęcia edukują rodziców w kwestii rozpoznawania problemów rozwojowych ich dzieci, a także uczy sposobów niwelowania skutków zaburzeń. 

Opiekunowie bez takiej wiedzy często wpadają w panikę i nie wiedzą, jak postępować z dzieckiem z zaburzeniami. Na zajęciach powiązanych z WWR zyskują oni umiejętności z zakresu interpretacji i poprawnych reakcji na zachowania dziecka. Ponadto specjaliści podpowiadają, w jaki sposób stworzyć dla maca z zaburzeniami optymalne warunki w domu rodzinnym.

Total
0
Shares
Prev
Ubrania dla dzieci – jakie materiały będą najlepsze?

Ubrania dla dzieci – jakie materiały będą najlepsze?

Producenci zajmujący się tworzeniem ubranek dla dzieci oferują rodzicom odzież

Next
Co można robić z dziećmi nad morzem w czasie niepogody?

Co można robić z dziećmi nad morzem w czasie niepogody?

Gdy pogoda dopisuje, dzieci zawsze znajdą sobie jakieś ciekawe zajęcie,

You May Also Like