Zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów po porodzie? Dowiedz się, co powinnaś zrobić, by wykluczyć głębsze problemy oraz jak przywrócić swojej fryzurze objętość.
Wypadające włosy po ciąży – czy to normalne?
W okresie ciąży naturalnym jest, że proces wypadania włosów, z którym mamy do czynienia każdego dnia, spowalnia. Nie tracimy wówczas 100 włosów dziennie, lecz znacznie mniej. W efekcie możemy się cieszyć fryzurą o dużej objętości, pełną blasku i zdrowym wyglądzie. Po porodzie niestety zachodzą w organizmie bardzo duże zmiany. Włosy zdają się wychodzić garściami, a czasu na to, by poświęcić im więcej uwagi, zdecydowanie przy niemowlaku brakuje. Co możesz zrobić, jak zadbać o swoje włosy, by znów były mocne i prezentowały się jak najlepiej?
Jeżeli problem jest bardzo rażący i zaczynasz dostrzegać, że Twój przedziałek się poszerza lub pojawiają się łyse punkty, koniecznie zrób podstawowe badania. Bardzo często młode mamy zapominają o sobie, nie odżywiają się prawidłowo, szczególnie jeśli karmią piersią i ich zapotrzebowanie na cenne składniki mineralne, witaminy, jest zupełnie inne niż przed ciążą. Morfologia to jednak nie wszystko. Warto zrobić także badania hormonów tarczycy. Często po porodzie ujawniają się bowiem jej zaburzenia.
Wizyta u dermatologa lub trychologa to również świetny pomysł. Przyczyna utraty włosów może leżeć w problemach skórnych. Często towarzyszą jej objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy, łupież.
Jakie kosmetyki wybrać do włosów wypadających?
Pielęgnacja wypadających włosów niezależnie od przyczyny wymaga szczególnej uwagi. Jeśli wyniki badań są w normie, a kondycja skóry głowy nie odbiega od normy, sięgnij profilaktycznie po szampony delikatne o właściwościach wzmacniających i odżywczych. Ważną rolę odgrywa tu także regularne złuszczanie martwego naskórka. Dzięki peelingowi Twój skalp będzie gotowa przyjąć jak najwięcej dobroczynnych składników z aplikowanych na nią preparatów.
Godne polecenia są wcierki przyspieszające porost włosów, a także maski, ampułki, których składniki aktywne są mocno skoncentrowane, a ich działanie nakierowane właśnie na problem wypadania włosów. Wzmacniająco może podziałać także olejowanie włosów. Dobrze sprawdzi się olej z czarnuszki lub olej musztardowy. Nie musisz się bać, że Twoje włosy staną się przez ten zabieg przetłuszczone i nadmiernie obciążone, jeśli będziesz pamiętać o zemulgowaniu oleju odżywką emolientową.
Jak dbać o słabe włosy?
Wypadanie włosów to często ostrzeżenie wysyłane przez organizm. Nie ignoruj tego sygnału, zacznij bardziej o siebie dbać. Jedz zdrowo, pij duże ilości wody i rozważ suplementację (jeśli karmisz piersią, skonsultuj to ze swoim lekarzem lub przyjmuj witaminy dla kobiet w trakcie laktacji). Zwróć uwagę na to, by w Twojej diecie znalazły się pokarmy bogate w cynk, miedź oraz selen.
Postaraj się przez pewien czas dać swoim włosom dużo swobody. Nie związuj ich gumką w wysoki kucyk ani kok. Najlepiej, by pozostawały rozpuszczone, ale jeśli to zbyt trudne przy ciekawskim maluchu, zaplataj warkocz i związuj satynową gumką. Po myciu głowy nie zakładaj ręcznika ciasno zwiniętego w turban. Powinno wystarczyć odciśnięcie nadmiaru wody w ręcznik, bez intensywnego tarcia.
Walka o odbudowę kondycji włosów wymaga cierpliwości, lecz jeśli wypadanie włosów nie ma przyczyny w Twoim stanie zdrowia, prawidłowa dieta i pielęgnacja na pewno przyniosą widoczne efekty.