Są dostępne w poczekalniach, niektórych sklepach, przedszkolach. Kolorowanki- trochę zapomniane przez rodziców, stanowią wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu przez Twoje dziecko (i nie tylko). Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej rozwijają się poprzez spontaniczną zabawę, podczas której nabywają wiele cennych umiejętności. Korzyści płynące z kolorowania dotyczą nie tylko dziecka, ale także rodziców. Jaką rolę w rozwoju dzieci odgrywa kolorowanie oraz jakie korzyści z takiej aktywności mogą czerpać rodzice?
Kiedy wręczyć dziecku pierwszą kolorowankę?
Nie da się jednoznacznie określić optymalnego czasu, kiedy maluch zacznie samodzielnie kolorować. Zależy to od indywidualnego rozwoju dziecka. Podstawowy etap to umiejętność siedzenia i poruszanie rękoma. To czas około 1 roku życia. Jednak malucha bardziej będą interesowały wtedy same przybory, zanim zrozumie zależność trzymania kredki i robienia nią śladów na kartce. Dziecko może świetnie sobie radzić w wieku 2,5 lat lub dopiero w wieku 3,5 lat. Warto podsuwać kredki i obserwować malucha. Oczywiście nie zostawiajmy go samego z przyborami do malowania.
Jak kolorowanie rozwija Twoje dziecko?
Dzieci z reguły uwielbiają kolorowanie, ponieważ to bardzo dobry sposób na nudę. Kreatywność rodziców też ma swoje granice, zwłaszcza w deszczową pogodę. Kolorowanki stanowią alternatywę dla wszelkich elektronicznych zabawek, które nie mają już tak dobroczynnego wpływu na rozwój. Kolorowanie to cenne korzyści. Dziecko skupiając się na dokładnym naniesieniu kolorów, uczy się cierpliwości i koncentracji uwagi. Ćwiczy tzw. motorykę małą, poprzez pracę rączki.
Koordynacja oko-ręka wspomaga wykonywanie wielu czynności, przyszłej nauki pisania, ale także wielu codziennych zadań. Trzymanie kredki i podążanie za linią, ćwiczy małą rączkę. Kolejną zaletą kolorowanek jest to, że niesamowicie wspierają rozwój kreatywności i wyobraźni: dobór odpowiednich kolorów i wymyślanie różnych historii to powstającej kolorowanki.
Dla relaksu
Dziecko nie potrafi samo regulować własnych emocji, dlatego robi to poprzez zabawę. Kolorowanki pomagają się wyciszyć i zrelaksować, bowiem poprzez wypełnianie kolorami konturów, mózg się uspokaja. Podobny efekt uzyskiwany jest podczas medytacji. Fakt ten stanowi odpowiedź na pytanie, dlaczego dorośli równie chętnie relaksują się podczas kolorowania? Jeśli cierpisz na bezsenność, może zamiast przeglądania newsów w smartfonie, pokoloruj coś?
Budowanie relacji z dzieckiem. Dołącz do zabawy
Wspólne kolorowanie to wspaniały sposób na budowanie dobrej relacji z dzieckiem. Twoje zaangażowanie jest ważne dla dziecka. I nie chodzi o pilnowanie, by nie rysowało poza konturami. Po prostu bądź, też coś pokoloruj czasem. Bardzo ważna jest Twoja aprobata. Dziecko chwalone buduje swoją samoocenę i chętniej powraca do zabawy. Ma to kluczowy wpływ na rozwój kompetencji emocjonalnych, bowiem tworzona jest atmosfera zaufania i bezpieczeństwa. Zadbaj o ciekawy wybór kolorowanek i akcesoriów, które zaciekawią dziecko. Możecie stworzyć domową mini galerię prac. Kolorowanki możesz zakupić, wydrukować ze specjalnych stron lub zrobić własne.