5 rzeczy, o które trzeba zadbać przed planowaną ciążą

Decyzja o macierzyństwie powinna być dobrze przemyślana. Kobieta planująca zajście w ciąże z wyprzedzeniem musi zadbać o pewne kwestie, aby mieć pewność, że właściwie przygotuje się do nowej roli. Obejmuje to nie tylko kwestie zdrowotne, ale i formalne. Poznaj 5 najważniejszych rzeczy, o które warto zadbać przed powiększeniem rodziny.

Czas oczekiwania na przyjście na świat dziecka powinien być przepełniony radością oraz spokojem. Jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie, uda Ci się w pełni nim cieszyć.

O czym musisz pamiętać przed zajściem w ciążę?

Ciąża to bardzo wymagający czas dla kobiecego organizmu, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania. Poniżej znajdziesz 5 rzeczy, o które powinnaś zadbać, aby zwiększyć swoje szanse na ciążę oraz ze spokojem przejść przez ten etap.

1.    Zadbaj o właściwe odżywianie i odpowiednią masę ciała

Dotyczy to nie tylko kobiety, ale i jej partnera. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być poważnymi problemami utrudniającymi zajście w ciążę. Warto więc z wyprzedzeniem wprowadzić działania, które pozwolą osiągnąć optymalną wagę. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który określi zapotrzebowanie kaloryczne oraz rozpisze właściwą dietę. Warto włączyć na tym etapie do codziennego żywienia odpowiednie ilości witamin oraz mikro- i makroelementów.

2.    Odwiedź dentystę

Stany zapalne oraz rozwijająca się próchnica mogą powodować wiele problemów u kobiet w ciąży. Bardzo często są one przyczyną przedwczesnych porodów i poronień. Zanim więc zaczniesz starać się o dziecko, odwiedź dentystę, który zadba o Twoją jamę ustną. Bakterie, które się w niej znajdują w związku z rozwijającym się stanem zapalnym, mogą przenikać do krwioobiegu matki, a następnie zarazić dziecko w trakcie porodu. Nie lekceważ więc tej kwestii i udaj się do dentysty.

3.    Pomyśl o ubezpieczeniu na życie w ciąży

Ubezpieczenie w ciąży zapewni Ci finansowe wsparcie w trakcie ciąży oraz już po urodzeniu dziecka. Taka polisa może pokryć koszty związane z wizytami i badaniami w prywatnych gabinetach lekarskich. Bardzo często zapewnia także możliwość porodu w renomowanej klinice. Jeśli jesteś zainteresowana zakupem takiego ubezpieczenia, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie: https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-w-ciazy. Tego rodzaju polisa umożliwia także otrzymanie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jego wysokość zależy od indywidualnych warunków zawartej umowy.

Pamiętaj o tym, że w przypadku takiego ubezpieczenia najczęściej obowiązuje okres karencji. Może on wynosić nawet 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie zajdziesz w ciążę lub urodzisz dziecko, nie otrzymasz należnego świadczenia. Pomyśl więc o zakupie polisy z odpowiednim wyprzedzeniem.

4.    Zadbaj o stabilność finansową

Starania o dziecko warto rozpocząć wtedy, gdy sytuacja finansowa gospodarstwa domowego jest stabilna i umożliwia bezproblemowe utrzymanie kolejnego członka rodziny. Rodzice otrzymują aktualnie świadczenie w wysokości 800 zł miesięcznie, jednak ta kwota wystarczy jedynie na pokrycie części wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Warto więc z wyprzedzeniem zadbać o dobrą sytuację finansową.

Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie z pracodawcą umowy o pracę. W większości przypadków uniemożliwia ona zwolnienie kobiety ciężarnej. Umowy zawarte na czas określony lub okres próbny dłuższy niż miesiąc, które uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, są automatycznie przedłużane do dnia porodu. W przypadku pracy na podstawie umów cywilnoprawnych nie przysługuje ochrona czy świadczenia. Kobiety planujące ciążę powinny więc zadbać o to, aby były zatrudnione na podstawie stabilnej umowy.

5.    Wykonaj profilaktyczne badania

Ty i Twój partner powinniście wykonać badania profilaktyczne, które pozwolą ocenić stan zdrowia, a w razie ewentualnych nieprawidłowości wdrożyć odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy zacząć od morfologii krwi wraz z rozmazem. Umożliwia ona wykrycie wielu schorzeń. Z próbki krwi można także oznaczyć poziom hormonów tarczycy, a ich odpowiednia ilość odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Warto również pomyśleć o oznaczeniu grupy krwi przyszłych rodziców, aby wykluczyć konflikt serologiczny.

Kobieta planująca dziecko powinna odwiedzić ginekologa w celu wykonania USG narządów rodnych wraz z cytologią. Wybierz zaufanego specjalistę, który nie tylko przygotuje Cię odpowiednio do ciąży, ale i zajmie się jej prowadzeniem.

Przygotowanie do zajścia w ciążę – podsumowanie

Przed rozpoczęciem starania o dziecko należy zadbać o stan zdrowia i kondycję obu partnerów. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz odrzucenie różnego rodzaju używek nie tylko zwiększą szansę na zajście w ciążę, ale i sprawią, że będzie ona przebiegać prawidłowo. Należy także zadbać o odpowiednią sytuację finansową, która pozwoli na bezproblemowe utrzymanie całej rodziny. Warto również zadbać o ubezpieczenie na życie. Najkorzystniejsze oferty znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie do ciąży i ciesz się czasem oczekiwania na dziecko.

 

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czym jest poduszka ciążowa?

Czym jest poduszka ciążowa?

Poduszka ciążowa to niezastąpiony przyjaciel dla wielu przyszłych mam

You May Also Like