Fotelik dziecięcy do auta

Jeśli spodziewasz się dziecka, ważne jest, aby pomyśleć o odpowiednim foteliku dziecięcym, gdy jesteś w ciąży.

Fotelik dziecięcy: zadbaj o niego w odpowiednim czasie

Jeśli spodziewasz się dziecka, ważne jest, aby pomyśleć o odpowiednim foteliku samochodowym, gdy jesteś w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ konieczne jest użycie go w drodze ze szpitala do domu. 

Używanie fotelika dziecięcego w samochodzie jest wymagane przez prawo nie bez powodu – jest to niezbędny element bezpieczeństwa związany z podróżowaniem z Twoją pociechą. Pamiętaj, że Twoje dziecko jest optymalnie chronione tylko w odpowiednim i prawidłowo zamontowanym foteliku dziecięcym podczas jazdy samochodem. Abyś była doskonale przygotowana, już na wczesnym etapie powinnaś zadbać o odpowiedni fotelik dla dziecka.

Które foteliki dziecięce są naprawdę bezpieczne?

W razie wypadku na ciało działają bardzo silne siły. Jeśli nie użyjesz pasów bezpieczeństwa, możesz zostać wyrzucony z samochodu w wypadku, co często może być śmiertelne. Pas bezpieczeństwa znacznie zwiększa bezpieczeństwo dorosłych, ale dla małych dzieci jest niewystarczający. Pasy nie są dopasowane do ich rozmiaru, ani nie zapewniają wystarczającego podparcia młodemu ciału podczas jazdy. Z tego powodu fotelik dziecięcy jest niezbędny. Jest to precyzyjnie dopasowane do potrzeb małych pasażerów i zapewnia im duże bezpieczeństwo.

Różne rodzaje fotelików dziecięcych: wiek i rozmiar są ważne

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, ważne jest, aby wybrać model, który będzie dokładnie pasował do Twojego dziecka. Ponieważ w zależności od wieku wymagane są bardzo różne modele. Fotelik dziecięcy jest zwykle używany dla noworodków. Jest to nie tylko szczególnie bezpieczne dla małych dzieci, ale także bardzo wygodne, ponieważ maluchy półleżą po drodze.

Jeśli jednak są już nieco wyższe, potrzebują modelu, w którym mogą siedzieć bardziej wyprostowane. Później wystarczy podstawka podwyższająca, najlepiej z bocznymi poduszkami. Kupując, musisz zawsze upewnić się, że informacje dotyczące wieku i wagi dotyczą Twojego dziecka.

Systemy, które rosną razem z dzieckiem: praktyczna alternatywa

Jak pokazano w poprzedniej sekcji, z czasem dziecko będzie potrzebowało kilku różnych fotelików dziecięcych. Może to skutkować wysokimi kosztami. Dlatego niektórzy producenci opracowali systemy, które rosną razem z nimi. Dokonując kilku regulacji lub zmieniając poszczególne elementy, możesz dostosować te foteliki do wzrostu Twojego dziecka. Dzięki temu zapewnia niezbędne bezpieczeństwo w samochodzie przez wiele lat. Początkowo zazwyczaj konieczne są nieco wyższe nakłady, ale koszty zwykle szybko się rekompensują.

Reboarder: bezpieczna podróż z dzieckiem

Wykorzystanie siedzeniu tyłem do kierunku jazdy dla dzieci dla niemowląt jest obowiązkowe. Ale wskazane jest również późniejsze skorzystanie z tak zwanego reboardera. Dziecko siedzi w aucie tyłem, aby w razie wypadku nie zostało wyrzucone do przodu, a raczej wciśnięte w oparcie fotelika.

Ponieważ głowa dziecka jest bardzo ciężka w porównaniu z resztą ciała, szczególnie silne siły działają na szyję w razie wypadku lub nagłego hamowania. Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń, ponieważ ciało dziecka jest jednocześnie przytrzymywane przez pasy bezpieczeństwa. Fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy zmniejsza to ryzyko. Używając tych modeli na przednim siedzeniu, należy zawsze pamiętać, że przednia poduszka powietrzna musi być zawsze wyłączona.

Pasy lub osłony przed uderzeniem: tak zabezpieczasz dziecko

Większość dziecięcych fotelików samochodowych wykorzystuje uprząż. Jest ona zakładana na ramiona i połączona sprzączką, która przechodzi między nogami. W ten sposób dziecko w razie wypadku jest idealnie trzymane w foteliku. Z drugiej strony foteliki dla starszych dzieci często nie mają własnych pasów bezpieczeństwa. Prowadzą przez fotelik i pas bezpieczeństwa samochodu jest dokładnie we właściwym miejscu.

Jako alternatywę dla uprzęży można zastosować model z osłoną przeciwuderzeniową. W okolicy brzucha znajduje się duży element zabezpieczający. Te siedzenia są szczególnie przyjazne dla szyi i dlatego są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz korzystać z reboardera.

Foteliki dziecięce ze stacją bazową

Jeśli przewozisz dziecko w nosidełku to nie tylko używasz go w samochodzie. Można go również wyjąć i przenosić lub zamontować na wózku . Problem polega jednak na tym, że dość niewygodne jest najpierw zdejmowanie osłony, a następnie ponowne jej zakładanie.
Z tego powodu sensowne jest użycie stacji bazowej do fotelika samochodowego. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zwolnić osłonę. Aby ponownie go przymocować, wystarczy ponownie przymocować go w odpowiednim miejscu i zatrzasnąć. Dzięki temu bez problemu wyjmiesz dziecko z samochodu razem z bazą.

ISOFIX: prosty i bezpieczny system mocowania

Aby przymocować konwencjonalny fotelik dziecięcy, musisz użyć pasa bezpieczeństwa. Istnieje specjalny system zapewniający, że siedzisko pozostaje mocno zakotwiczone w swojej pozycji. Ale jest też alternatywa: coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w ISOFIX. Jest to znormalizowany system mocowania.

Jeśli zarówno Twój samochód, jak i fotelik dziecięcy są wyposażone w to urządzenie, wystarczy wcisnąć je na miejsce. Ma to wiele zalet. Po pierwsze, ta metoda jest szybka i łatwa. Z drugiej strony zwiększa bezpieczeństwo. Fotel jest bezpośrednio połączony z nadwoziem, dzięki czemu opóźnienie hamowania ma znacznie bardziej bezpośredni wpływ.

Total
0
Shares
Następny artykuł

Kary, które nie wnoszą niczego do życia dziecka

Powiązane artykuły